JS er her:
Javascript:
Annoncering
Kontakt
Om Sundhedsguiden
 
Temaer
Test dig selv
Symptomguiden
Alle Nyheder
Find Behandler

Stor overdødelighed af kræft i Danmark

Forfatter:Webredaktør, Trine Brøndsted
Kilde:Kræftens Bekæmpelse
Dato:03. juni 2010

   
 Danmark har fortsat den største dødelighed af stort set alle kræftformer i Norden. Hvert år dør 250 danske kvinder unødvendigt af brystkræft. Det viser en helt ny og meget grundig sammenligning af kræftoverlevelsen i de fem nordiske lande. Kræftens Bekæmpelse er overrasket over, at den store Kræftplan I ikke har forbedret Danmarks placering i Norden.
  Mest læste artikel
 
  


Danmark ligger nummer sidst i
Norden, når det kommer til
overlevelse af kræft

Danmark har fortsat den største dødelighed af stort set alle kræftformer i Norden. Hvert år dør 250 danske kvinder unødvendigt af brystkræft. Det viser en helt ny og meget grundig sammenligning af kræftoverlevelsen i de fem nordiske lande. Kræftens Bekæmpelse er overrasket over, at den store Kræftplan I ikke har forbedret Danmarks placering i Norden.
 

Overlevelse for kræftpatienter er trist læsning

Den nye fællesnordiske opgørelse over overlevelse for kræftpatienter er trist læsning set med danske øjne. Samtlige patienter, som har fået en kræftdiagnose mellem 1999 og 2003, er blevet fulgt frem til 2006. Og Danmark ender på en suveræn sidsteplads.

- Vi er overraskede og skuffede over, at den store indsats i Kræftplan I ikke har flytter kræftoverlevelsen i Danmark i forhold til de øvrige nordiske lande, der er behov for en meget målrettet indsats i den kommende Kræftplan III siger forebyggelseschef Hans H. Storm.
 

Dårligst i to ud af tre kræftformer

Hos mænd har Danmark den højeste dødelighed i 23 ud af 33 kræftformer. Hos kvinderne er Danmark nummer sidst inden for 26 ud af 35 kræftformer. Og det er desværre indenfor nogle af de store og meget alvorlige kræftformer Danmark halter bagefter.

Indenfor tarmkræft ligger den danske overlevelse efter fem år på cirka 50 procent. Finland ligger på lidt over 60 procent – altså 10 procentpoint bedre end Danmark. Indenfor brystkræft ligger Finland syv procentpoint bedre end Danmark.

- Hvis danske kvinder overlevede deres brystkræft lige så godt som finske kvinder, ville det betyde, at gennemsnitligt 250 færre kvinder ville dø af deres sygdom hvert eneste år. Og det er bare inden for den ene sygdom. Det er altså rigtigt mange liv vi mister, fordi den samlede danske kræftindsats ligge så langt bagefter de øvrige nordiske lande, siger Kræftens Bekæmpelses forebyggelseschef, overlæge Hans H. Storm, som har været hovedmand bag den fællesnordiske opgørelse.

Mest læste artikler:Test dig selv:

Læs også

Pas på solen, hvis du tager hjertemedicin - Nyhed 30-06-2010
Vitaminkonference giver ny viden - Nyhed 29-06-2010
Danskerne er vilde med fuldkorn - Nyhed 28-06-2010
Granatæbler styrker sæden - Nyhed 25-06-2010
Hvert tredje barn bliver solskoldet - Nyhed 24-06-2010
Test kan opdage Multipel Sklerose ni år før første symptomer - Nyhed21-06-2010
Rødvin og grøn te dræber cancer - Nyhed 18-06-2010
Pigers barndom er blevet et år kortere - Nyhed 17-06-2010
100 mio. til sundhedsfremme på arbejdspladsen - Nyhed16-06-2010
Danmark har nordisk rekord i mundkræft - Nyhed 15-06-2010
Nyt leukæmilægemiddel viser gode resultater - Nyhed 14-06-2010
Diskrimination på medicinhylderne - Nyhed 11-06-2010
Fattige går sjældent til læge . Nyhed 10-06-2010
Gode råd om mad til spædbørn og småbørn - Nyhed 08-06-2010
Ny kræft-vaccine forhindrer blodforsyning til tumor - Nyhed 07-06-2010
Mindre salt – mere liv - Nyhed 04-06-2010
Stor overdødelighed af kræft i Danmark - Nyhed 03-06-2010






Temaer

 
Oplysninger på Sundhedsguiden må ikke erstatte kompetent og professionel rådgivning af egen læge eller behandler.
Diagnostisering og fastlæggelse af behandling må ikke foretages udelukkende udfra oplysninger på dette site. 
Læs Sundhedsguidens Mission og Forbehold -  Hjem -  Kontakt   

 
© Copyright 1999 - 2012 - www.sundhedsguiden.dk