JS er her:
Javascript:
Annoncering
Kontakt
Om Sundhedsguiden
 
Temaer
Test dig selv
Symptomguiden
Alle Nyheder
Find Behandler

Pas på solen, hvis du tager hjertemedicin

Forfatter:Webredaktør, Trine Brøndsted
Kilde:Hjerteforeningen
Dato:30. juni 2010

   
 Nogle hjertepræparater kan give skoldning, eksem og forbrændingerSommeren er over os , og vi tilbringer meget af vores tid udendørs i solen. Hjerteforeningen minder derfor om, at visse typer hjertemedicin kan gøre én lysfølsom, og man har så lettere ved at blive skoldet eller forbrændt. Et par populære hjertepræparater kan gøre huden mere skrøbelig i solen
  Mest læste artikel
 
  

Nogle hjertepræparater kan give skoldning, eksem og forbrændinger
Nogle hjertepræparater kan give
skoldning, eksem og forbrændinger

Sommeren er over os , og vi tilbringer meget af vores tid udendørs i solen. Hjerteforeningen minder derfor om, at visse typer  hjertemedicin kan gøre én lysfølsom, og man har så lettere ved at blive skoldet eller forbrændt. Et par populære hjertepræparater kan gøre huden mere skrøbelig i solen.
 

Hjertemedicin kan gøre dig lysfølsom

Fænomenet hedder lysfølsomhed og er en reaktion, der opstår i huden ved brug af nogle bestemte typer hjertemedicin. Solfølsomhed kan nemt forveksles med en almindelig solskoldning, men den kan også udvikle sig til voldsomme forbrændinger. Lysoverfølsomheden opstår som en bivirkning fra den medicin, man benytter. Der sker en helt særlig reaktion i huden, fordi solen danner nogle affalds- eller nedbrydningsprodukter af lægemidlet, mens det stadig er i kroppen, og det kan ødelægge sundt og raskt væv, forklarer Marianne Møller, farmaceut ved Institut for Rationel Farmakoterapi.

I følge listen over den mest anvendte hjertemedicin er det kun få præparater, der fremkalder lysfølsomhed. Over 1 procent af dem der tager Furix, et hyppigt anvendt vanddrivende middel, og Cordarone mod rytmeforstyrrelser oplever fx bivirkninger.
 
Tjek altid din indlægsseddel eller spørg på apoteket, hvis du er i tvivl, om din hjertemedicin kan give lysoverfølsomhed. Tal også med din læge, hvis du oplever reaktioner.
 

Mest læste artikler:Test dig selv:

Læs også

Pas på solen, hvis du tager hjertemedicin - Nyhed 30-06-2010
Vitaminkonference giver ny viden - Nyhed 29-06-2010
Danskerne er vilde med fuldkorn - Nyhed 28-06-2010
Granatæbler styrker sæden - Nyhed 25-06-2010
Hvert tredje barn bliver solskoldet - Nyhed 24-06-2010
Test kan opdage Multipel Sklerose ni år før første symptomer - Nyhed21-06-2010
Rødvin og grøn te dræber cancer - Nyhed 18-06-2010
Pigers barndom er blevet et år kortere - Nyhed 17-06-2010
100 mio. til sundhedsfremme på arbejdspladsen - Nyhed16-06-2010
Danmark har nordisk rekord i mundkræft - Nyhed 15-06-2010
Nyt leukæmilægemiddel viser gode resultater - Nyhed 14-06-2010
Diskrimination på medicinhylderne - Nyhed 11-06-2010
Fattige går sjældent til læge . Nyhed 10-06-2010
Gode råd om mad til spædbørn og småbørn - Nyhed 08-06-2010
Ny kræft-vaccine forhindrer blodforsyning til tumor - Nyhed 07-06-2010
Mindre salt – mere liv - Nyhed 04-06-2010
Stor overdødelighed af kræft i Danmark - Nyhed 03-06-2010






Temaer

 
Oplysninger på Sundhedsguiden må ikke erstatte kompetent og professionel rådgivning af egen læge eller behandler.
Diagnostisering og fastlæggelse af behandling må ikke foretages udelukkende udfra oplysninger på dette site. 
Læs Sundhedsguidens Mission og Forbehold -  Hjem -  Kontakt   

 
© Copyright 1999 - 2012 - www.sundhedsguiden.dk