JS er her:
Annoncering
Kontakt
Om Sundhedsguiden
 
Temaer
Test dig selv
Symptomguiden
Alle Nyheder
Find Behandler

Fattige går sjældent til læge

Forfatter:
Kilde:www.videnskab.dk
Dato:10. juni 2010

   
 En dansk undersøgelse af fattiges brug af læger i almen praksis viser, at de går langt sjældnere til læge end folk med normal indkomst
  Mest læste artikel
 
  


fattige går til læge 1,5 gang mindre
end lavindtægtsgruppen.

En dansk undersøgelse af fattiges brug af læger i almen praksis viser, at de går langt sjældnere til læge end folk med normal indkomst, det skriver Videnskab.dk
 

Fattige kan få dårligere helbred end nødvendigt

Fattige danskere, der har under 7.000 kroner efter skat om måneden, går langt sjældnere til læge end andre. Det kan skyldes dårlige erfaringer eller dårlig kommunikation mellem lægen og patienten.

I betragtning af, at fattige og ressourcesvage generelt har dårligere helbred end andre, er tallene endnu alvorligere, da fattige burde have mere kontakt med lægen end folk i middelklassen.

- Resultatet er overraskende, fordi man kan forvente, at fattige har større helbredsproblemer end folk med middel og høj indkomst.Set i det lys havde vi ikke regnet med, at de brugte lægen mindre end andre grupper. Konsekvensen kan være, at fattige er mere syge, end de burde være,« siger lektor ved institut for sundhedsøkonomi på Syddansk Universitet Jacob Nielsen Arendt.
 

Mest læste artikler:Test dig selv:

Læs også

Pas på solen, hvis du tager hjertemedicin - Nyhed 30-06-2010
Vitaminkonference giver ny viden - Nyhed 29-06-2010
Danskerne er vilde med fuldkorn - Nyhed 28-06-2010
Granatæbler styrker sæden - Nyhed 25-06-2010
Hvert tredje barn bliver solskoldet - Nyhed 24-06-2010
Test kan opdage Multipel Sklerose ni år før første symptomer - Nyhed21-06-2010
Rødvin og grøn te dræber cancer - Nyhed 18-06-2010
Pigers barndom er blevet et år kortere - Nyhed 17-06-2010
100 mio. til sundhedsfremme på arbejdspladsen - Nyhed16-06-2010
Danmark har nordisk rekord i mundkræft - Nyhed 15-06-2010
Nyt leukæmilægemiddel viser gode resultater - Nyhed 14-06-2010
Diskrimination på medicinhylderne - Nyhed 11-06-2010
Fattige går sjældent til læge . Nyhed 10-06-2010
Gode råd om mad til spædbørn og småbørn - Nyhed 08-06-2010
Ny kræft-vaccine forhindrer blodforsyning til tumor - Nyhed 07-06-2010
Mindre salt – mere liv - Nyhed 04-06-2010
Stor overdødelighed af kræft i Danmark - Nyhed 03-06-2010






Temaer

 
Oplysninger på Sundhedsguiden må ikke erstatte kompetent og professionel rådgivning af egen læge eller behandler.
Diagnostisering og fastlæggelse af behandling må ikke foretages udelukkende udfra oplysninger på dette site. 
Læs Sundhedsguidens Mission og Forbehold -  Hjem -  Kontakt   

 
© Copyright 1999 - 2012 - www.sundhedsguiden.dk