JS er her:
Javascript:
Annoncering
Kontakt
Om Sundhedsguiden
 
Temaer
Test dig selv
Symptomguiden
Alle Nyheder
Find Behandler

Forskere har opdaget migrænegen

Forfatter:Webredaktør, Trine Brøndsted
Kilde:Nature genetic
Dato:31. august 2010

   
 Forskere har for fundet et gen, som sættes i forbindelse med migræne. Opdagelsen giver en helt ny viden om en lidelse som rammer ca. 25 procent af alle kvinder og 10 procent af alle mænd, og åbner døren for nye behandlingsformer og medicinskforebyggelse
  Mest læste artikel
 
  


Forskere har fundet en genvariation,
som øger risikoen for migræne med
20 procent

Forskere har for fundet et gen, som sættes i forbindelse med migræne. Opdagelsen giver en helt ny viden om en lidelse som rammer ca. 25 procent af alle kvinder og 10 procent af alle mænd, og åbner døren for nye behandlingsformer og medicinskforebyggelse.
 

Gen som påvirker almindelige former for migræne

Tidligere har forskere fundet og beskrevet genetiske variationer, som kunne sættes i forbindelse med sjældne og ekstreme former for migræne, dette er første gang at man har identificeret en genetisk variant som sættes i forbindelse med mere almindelige former for migræne.
 

Dansk forskerdeltagelse

Det internationale forskerhold, med dansk deltagelse sammenlignede DNA fra mere end 3000 migrænepatienter med mere end 10.000 personer, som ikke led af migræne. Dernæst holdt de deres resultat op mod en kontrolgruppe på mere end 40.000 umiddelbart raske mennesker.

Mest læste artikler:Test dig selv:

Læs også

Forskere har opdaget migrænegen - Nyhed 31-08-2010
BPA påvirker måske også mænd - 30-08-2010
Færre ældredødsfald, når personalet er vaccineret - Nyhed 27-08-2010
Ny hjemmeside vejleder patienter om sårpleje - Nyhed 26-08-2010
Hver fjerde kvinde screenes ikke for livmoderhalskræft - Nyhed 25-08-2010
Spis bær og hold hjernen ung - Nyhed 24-08-2010
Stressede får oftere demens - Nyhed 23-08-2010
ASA brusetablet anbefales nu mod migræne - Nyhed 20-08-2010
Parforhold er godt for helbredet - Nyhed 19-08-2010
Patienter skal dele viden med lægen - Nyhed 18-08-2010
Gigtforeningen: Diagnose-garanti til syge børn - Nyhed 17-08-2010
Ny pollenplage på vej - Nyhed 16-08-2010
Flere skolebørn drikker - Nyhed 13-08-2010
Salmonella kan bruges mod cancer - Nyhed 12-08-2010






Temaer

 
Oplysninger på Sundhedsguiden må ikke erstatte kompetent og professionel rådgivning af egen læge eller behandler.
Diagnostisering og fastlæggelse af behandling må ikke foretages udelukkende udfra oplysninger på dette site. 
Læs Sundhedsguidens Mission og Forbehold -  Hjem -  Kontakt   

 
© Copyright 1999 - 2012 - www.sundhedsguiden.dk